İstanbul'dan atan kalp ile dünyanın dört bir yanında
Blog paylaşımlarımız için buraya tıklayın
admin@byteknolog.net

Yazılımda Cache Nedir ?

Reklam ve Danışmanlık

Yazılımda Cache Nedir ?

cache byteknolog

Bir çok yazılım geliştiricisinin çok fazla kullandığı, Tester ekibinin de başının belası olan Cache Nedir ?

Facebook, İnstagram, Youtube… gibi bir çok sosyal medyanın akitf olarak kullandığı bir sistemi inceleyeceğiz.

Telefonunuzda bu medyalardan en az 1 tanesinin uygulaması kurulu ve aktif olarak kullanmaktasınız.

Uygulamalara ilk girişinizde sizden, kullanıcı adınızı ve şifrenizi istemektedir. Bilgileri sağladıktan sonra giriş yapabilirsiniz.

Bir sonraki girişinizde sizden, şifreniz veya e-posta / kullanıcı adınızı sormayacaktır ama giriş işlemini de başarılı bir şekilde yapacaktır. Peki nasıl ?

ÖN BELLEK NEDİR

Biz yazılımcılar, ürettiğimiz uygulamaların, ürünlerin kullanıcılar’a en iyi hizmeti verebilmesi için hızlı açılmasını sağlamak zorundayız.

En iyi hizmeti verebilmek için sunucu tarafına çok fazla yük bindirmeden tüm işlemleri, kullanıcı tarafında yapmak istiyoruz. Yoksa hız açısından oldukça yüksek derecede olumsuz puan alırız.

Kullandığınız tüm cihazların ön bellek şeklinde adlandırdığımız, bellekler bulunmaktadır.

Burada kullanıcıların temel bilgilerini barındırıyoruz. Kullanıcı adınız, şifreniz gibi bilgileri burada barındırıyoruz ve siz uygulamaya tekrar giriş yaptığınızda, sizden bilgilerinizi girmenizi istemiyoruz.

Hızlıca giriş işlemlerinizi yaparak, zamandan kazanıyoruz.

Session Nedir ?

Cache mantığına en yakın olan bir diğer isim ise Session ‘dır.

Session ile de verileriniz ön bellekte saklanmaktadır. Ancak Session sisteminde verileriniz developer tarafından beliritilen süre içerisinde silinir.

Örneğin siz kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptığınız sistemde, 1-2 saat sonra tekrar giriş yaptığınızda sizden tekrar giriş bilgilerinizi isteyebilir.

Bu süre tamamen developer’a bağlı olarak değişmektedir.

cacheclear byteknolog

Browser tarafında tutulan ön bellek dosyaları

Browser tarafında bir çok cache otomatik olarak tutulur. Kullanıcıların adımları takip edilmektedir. Bu sebeple bir çok ön bellekte tutulan dosyalar, tarayıcı tarafında tutulmaktadır.

Buna bir örnek vermek gerekirse; Google arama motoru üzerinde bir sayfayı aradığınızda, (e.x : Byteknolog) arama motorunu kapatıp, tekrar açtığınızda aynı aramayı göreceksiniz.

Mobil cihazlarda da aynı durum geçerlidir. Safari tarayıcısında bir arama yapıtığınızda, safari uygulamasını kapatıp, tekrar açtığınızda bir önceki aramalarınızı göreceksiniz.

Bu gibi ön belle’ler tarayıcı tarafından otomatik olarak tutulur. Web sitesini gelişiren developer’ın bu durumda hiçbir etkisi yoktur.

QA TESTER OLMAK

Testerlerin Korkulu Rüyası

Web sitelerinin kalite kontrollerini yapan, çalışmayan yerlerinin raporlanıp developer’a bildiren kişilerin korkulu rüyasıdır, cache.

Müşteriden gelen bir feedback PM tarafından ilgili takıma yönlendirilir. Takım verilen işi yaptıktan sonra, QA tester alanında görev alan kişiye gönderir.

Browser üzerinde barındırılan ön bellek dosyasında, tutulan veriler QA Testerler tarafından yapılan kontrolleri zorlaştıracaktır.

Güncelleme developer tarafından başarılı bir şekilde yapılıp, siteye yansıtılsa dahi, browser tarafında tutulan ön bellek yüzünden hatalı gözükmektedir.

Bu gibi durumlar, karmaşılılığa neden olmaktadır. Ön Belleği temizleyerek yapılan testler her zaman hayat kurtarıcı olumuştur.

Ön Bellek Nasıl Temizlenir ?

Tarayıcıdan tarayıcıya farklılık göstermekle beraber; yazımız boyunca Chrome tarayıcıyı ele alacağız.

f12 Tuşu ile developer penceresini açalım ve aşağıda ki adımları takip edelim.

cache byteknolog

Görselde ki adımları takip ederek, “disable cache” checkbox’ı işaretliyoruz. Ve ardından “Ctrl+F5” tuş kombinasyonu ile cache’yi temizleyebilirz.

Can kurtaran bu yöntemi, bir web sitesini test etmeden önce mutlaka yapmanız gerekmektedir.

Aksi takdirde ön bellek hatasına düşerek, doğru ve düzgün yapılmış olan bir projenin hatalı olduğu kanısına varabilirsiniz.

Bu durum sadece web sitesinin, desktop versiyonu için değil, mobil ve tablet versiyonları içinde geçerlidir.

Kullandığınız cihazın ayarlar sayfasında “çerezleri (cookie) sil” şeklinde bir buton olacaktır. Tıkladığınızda ön belleğinizde barındırılan, verilerinizi temizleyecektir.

Sayfayı yenilediğinizde bir çok dosyalar düşecektir. Bu durumda sağ tık ile “Clear browser cache” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu yöntem tarayıcınız üzerinde bulun tüm cache sistemini temizleyecektir.

Dikkatli Olun!

Ön Bellek dosyasında bulunan içerikleri silmeniz durumunda bir çok verileriniz de silinebilir.

Google, Facebook, Twitter gibi platformları çok fazla cache sistemini kullanmaktadır. Clear browser cache ile ön bellekverilerini sildiğinizde bu tür sosyal medyada ki verilierinizi de silebilirsiniz.

Bu yüzden bulunduğunuz sitede ki verileri silmeniz, sizin için daha sağlıklı olacaktır.

cache byteknolog

Özel Yazılan Ön Bellek Temizleme Servisi

Byteknolog bünyesinde önümüzde ki süreçte başlyacağımız MVC ile CMS yazı dizimiz dahilinde detaylı olarak anlatacağız.

Web sitelerinin geliştiricileri “ön bellek” klasörünün temizlenmesi için bir servis yazmış olabilir.

Bu servisleri çalıştırmak için web sitesinin sonuna “cacheclear” veya “clear” gibi developer tarafından belirlenen isimleri yazarsanız, otomatik olarak cache silinecektir.

Bu servisin nasıl yazıldığını MVC mantığında anlatacağız. Bu tür servisler QA tester‘ler için oldukça önemli gelişmelerdir.

Bizi sosyal medyadan takip edeblirsiniz.

 

Bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir