İstanbul'dan atan kalp ile dünyanın dört bir yanında
Blog paylaşımlarımız için buraya tıklayın
admin@byteknolog.net

Windows 7’ye Veda İçin Geri Sayım Başladı!

Reklam ve Danışmanlık

Windows 7’ye Veda İçin Geri Sayım Başladı!

Uzun zamandır gündemde olan Windows 7 işletim sistemine veda için sadece aylar kaldı. Bu süreçte neler olacağı, nasıl bir hazırlık yapılması gerektiği ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

Ne Kadar Süre Kaldı ?

Microsoft tarafından yapılan duyuruda, son tarih 14 Ocak 2020 olarak belirlendi. Bu haber, hala çok büyük bir kitlenin kullanmaya devam ettiği bir işletim sistemi için, birçok müşteri ve kurumsal kullanıcı tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Windows 7, piyasaya sürüldükten 10 yıl sonra bile popülaritesini korumaya devam eden bir işletim sistemi olma özelliğine sahiptir. Microsoft’un kullanıcılarını Windows 10’a çekme çabalarına rağmen, milyonlarca kullanıcı hala Windows 7 kullanmaya devam etmektedir.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Windows_7ye_Veda_Icin_Geri_Sayim_Basladi

Zaman Dolunca Neler Olacak ?

14 Ocak 2020’den sonra Microsoft, Windows 7 işletim sistemi için tüm teknik destek ve güncellemeleri durduracak. Tehditlere karşı savunmasız kalan işletim sistemi, hacker’ların hedefi haline gelecek ve potansiyel bir tehlike altında olacak. Bilgisayar virüslerinin ve kötü amaçlı yazılımların, güvenlik güncellemeleri olmadan Windows 7 işletim sistemli bilgisayarlara sızması çok kolay bir hale gelecek. Ayrıca sistemden kaynaklanan hata ve bug durumlarında, Microsoft’tan yardım istemek mümkün olmayacak. Bu tarih Home Basic, Professional gibi tüm versiyonları için geçerlidir.

Microsoft, Windows 7 – KB4493132 güncellemesini yayınlayarak, kullanıcılarına Windows 10’a geçmeleri konusunda hatırlatıcı bildirimler yolluyor. Güncelleme isteğe bağlı olup, otomatik güncelleme seçeneği aktif olan kullanıcılarda yüklenmiş bulunmaktadır. Netmarketshare’a göre kullanıcıların %35’inden fazlasının hala Windows 7 kullandığı göz önüne alındığında, birçok kullanıcının yeni bir işletim sistemine geçmeye hazır olmadığı düşünülmekte.

Süre Dolmadan Önce Neler Yapılmalı ?

Yapılabilecek çok fazla seçenek olmakla birlikte, Byteknolog olarak önerimiz, daha yeni bir işletim sistemine geçmeleri olacaktır. Microsoft da kullanıcılarını, artık destek verilmeyecek olan bir işletim sisteminden uzaklaşması ve yeni bir işletim sistemine geçmesi için teşvik etmektedir. Alternatif olarak, basit kullanımı ve arayüzü dolayısıyla Windows 10 iyi bir tercih olabilir.

Windows 7’den Windows 10’a geçişin kullanıcı açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan başlıcası Windows 7’ye göre daha hızlı olmasıdır. Güncelleme süreci zor değildir ve dosyalarınızı korumanız mümkündür. Ayrıca programlarınızın büyük bir çoğunluğu Windows 10’da çalışmaya devam edecektir. Windows 10 edinmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken lisanslı Windows 10 ürünü satın alıp kurmak olacaktır.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı işlemci

RAM: 32 bit kurulum için 1 GB RAM veya 64 bit kurulum için 2 GB RAM

Sabit Sürücü Alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için 32 GB

Grafik Kartı: WDDM 1.0 sürücüsüyle DirectX 9 veya üzeri

Ekran: 800×600

Bağlantı: İnternet bağlantısı gerekmektedir.

Windows 7 Kullanımı Devam Edecek Mi ?

Elbette ki güvenlik riskleri göz önünde bulundurulduğu sürece, isteyen kullanıcılar kullanmaya devam edebilecek. Kullanıcılar artık güvenlik güncellemeleri alamayacak ve destek sonlanacaktır. Bununla birlikte zamanla güvenlik problemleri artması ve Windows 7’nin bazı uygulamaları ve programları desteklememesi kuvvetle muhtemel olacaktır.

Son tarihten sonra Windows 7’nin kullanımı ve fonksiyonelliği açısından bir sorun oluşması beklenmemektedir. Ayrıca ilerde tekrar kullanmak isterseniz Microsoft sizi durdurmayacaktır. Cihazınıza kurup aktif etmeniz durumunda kullanıma devam edebileceksiniz.

İş kullanıcıları için güzel bir haberimiz var. Microsoft, Windows 7 iş kullanıcılarını zor durumda bırakmamak için güvenlik güncellemelerine devam edecek. İş kullanıcıları, Ocak 2020’den itibaren bir süre daha patch ve update almaya devam edecek.

Linux İşletim Sistemine Geçiş

Süre dolmadan önce kullanıcıların bir alternatif seçeneği de Linux işletim sistemine geçiş olabilir. Linux, kullanımı ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Düzenli olarak geliştiriciler tarafından güncellemelerle desteklenmektedir. Bununla birlikte kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı da güvenli bir işletim sistemi olmaktadır. Windows 7’den Linux’a geçmek isteyen kullanıcılar Ubuntu aracılığıyla Linux işletim sistemini kullanmaya başlayabilirler. Linux kullanımı çok kolay olmakla beraber, bir çok uygulama tarafından da desteklenmektedir. Linux’a geçmeyi düşünen kullanıcılar şuna da dikkat etmelidir ki Microsoft Office uygulamaları gibi bazı sık kullanılan uygulamalar bulunmamaktadır. Elbette ki bunların alternatifleri kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Bir başka alternatif ise Linux Mint’tir. Arayüzünün Windows 7’ye çok benzemesi sebebiyle kullanıcılar kolaylıkla alışabilmektedir.

MAC İşletim Sistemine Geçiş

Windows 7 teknik desteğinin bitişi, birçok kullanıcının MAC işletim sistemine geçişine sebep olacaktır. Apple, kullanımı kolay ve internet tehditlerine karşı güvenli bir işletim sistemiyle ve mükemmel tasarıma sahip donanımıyla güçlü bir itibara sahiptir. Windows’ta kullanılan pek çok program MAC için de kullanılabilir fakat bazılarını tekrar satın almak gerekebilir. MAC’in dezavantajlarından biri pahalı bir seçenek olmasıdır. Uzun ömürlü oluşu ve kalitesi göz önünde bulundurulduğunda fiyatının yüksekliği kullanıcılar tarafından ikinci plana atılıyor.

Windows 7 desteğinin sona ermesi ile ilgili Microsoft resmi sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Bu Makaleyi de Okumak İster Misiniz ?

Hacking Yöntemleri - 1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir