İstanbul'dan atan kalp ile dünyanın dört bir yanında
Blog paylaşımlarımız için buraya tıklayın
admin@byteknolog.net

Pasif Gelir – E Ticaret Nedir ?

Reklam ve Danışmanlık

Pasif Gelir – E Ticaret Nedir ?

E-ticaret, e-commerce Nöro Pazarlama

Pasi gelir kaynaklarının en başında, e-ticaret iş modeli gelmektedir. E-ticaret ile sizde pasif gelirinizi oluşturabilisiniz. Tam anlamıyla, pasif gelir kategorisine ekleyemeyiz, bir yerden sonra aktif olmak gerekiyor. Ancak pasif kısımının nasıl sağlanacağını beraber öğreneceğiz, haydi başlayalım.

Pasif gelirin ne olduğunu ve kullanılan yöntemlerin hangileri olduğunu, anlattığım makalemi okumak için Buraya Tıklayın.

E-Ticaret Nedir ?

Ticaret; bir ürünü satışını gerçekleştirmek ve bundan bir kaar elde etmek, şeklinde açıklayabiliriz. E-ticaret ise; elektronik ortamda bir ürün satışını gerçekleştirmektir. İnsanlar, e-ticaret’i çok farklı birşey gibi algılıyor, ancak e-ticaret; bir manavın “patates” ürününü satabilmek için bağırması ve müşteriyle yaptığı iletişimin birebir aynısını, elektronik ortamda uygulanmasıdır.

Ticaretimizi yapabilmek için önceden yapmamız gereken bir çok iş var. Bu işleri yapmadan direk ticarete başlarsak, başlamamız ile bitmemiz bir olacaktır. Nerede satış yapacağımızı belirleyerek, ön çalışmalarımıza başlayab

Hangi pazarda satış yapacağız?

Bu sorunun cevabı bundan sonra gelecek olan soruların cevaplanması açısından oldukça öncemlidir. Biz hangi pazardan, ülkeden ve kitleden kazanç sağlamak istiyoruz ? Makalemiz dahilinde Türkiye’yi ele alacağız.

Türkiye pazarına baktığımızda en çok satılan ürünlerin listesini çıkartmamız gerekecek. Listemizin en başında Tekstil gelmektedir. Türkiyede en çok tekstil ürünleri satılmaktadır, gıda ve teknoloji gibi sektörler arka planda kalmaktadır.

Bizde tekstil ürünlerini satacağız, tüm çalışmalarımızı tekstil ürünlerini satacağımız yönünde kuracağız.

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edin

Byteknolog bünyesinde, içerik üretmek istiyorum. Nasıl başvuru yapabilirim ?

Müşteri Potansiyelimiz Nasıl ?

En önemli sorulardan ve verilmesi gereken en önemli cevap burasıdır. Bizim ürünümüzü satın alacak müşterilerin potansiyelini yakalamak için neler yapabiliriz ? Bunu günümüzden örneklendirelim, marketler zincilerinde açılan şubeler hangi kriterlere göre açılıyor ?

 Kasiyerler size, “nereden geliyorsunuz?” diye sorduğunda verilerinizi alıyor, günün sonunda elde edilen verier analiz edilip, nerede eksiklik varsa orada şube açılıyor.

Bu örneğini dijital ortama dökmek istersek, Youtube ve İnstagram gibi devasa sosyal medya sitelerinde anketler yayınlayarak müşteri potansiyelini analizlerini yapabilirsiniz.

Gelen istekler doğrultusunda, insanların ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz. İnsanlar en çok kol çantasını beğeniyor ve çantaya olan ilgi oldukça yüksek, süper hemen çanta ürünlerimizi satışa çıkartalım!

Potansiyeli yakaladıktan sonra, müşterilerinize isteklerini sorabilirsiniz, yapılan geri dönüşler doğrultusunda satışlarınızı hızla arttırabilirsiniz.

Neden Siz ?

Onlarca büyük marka ve kaliteli ürünleri olmasına rağmen müşteriniz neden sizi tercih etmeli. Sizin diğerlerinden farkınız nedir ? En kaliteli ürünümü satıyorsunuz, en ucuz ürünümü satıyorsunuz ? Müşterinizi kendinize çekebilmek ve sizin ürünüzü satın alması için onlara bir gerekçe sunmanız gerekiyor. Aslında bu birazda Nöro Pazarlamaya giriyor.

Müşteriniz sizi, diğer markalara kıyasla seçerse, en zor kısma geçmiş olursunuz. Artık sizden bir ürün ve kalitenizi konuşturmanızı bekleyen bir kitle var. İsteklerine cevap vermeniz gerekiyor.

E-ticaret, e-commerce Nöro Pazarlama

Nasıl Satacağız ?

Ürünümüzü üreten bir firmayla veya kişiyle anlaştık, artık ürünümüzü nasıl satacağımıza karar vermemiz gerekyior. Peki bunu nasıl yapacağız, ürnümüzü nasıl satacağız ? Evet, bir web sitesi ve en popüler uygulamalardan bir tanesi olan, İnstagram uygulamasını kullanacağız.

Web siemizde ürünlerimizi ekledikten sonra, reklamını yapmak ve insanlara duyurmak için, İnstagramdan yayınlayacağız. Bu sayede, müşterilerimizi sayfamıza çekeceğiz.

Görsellerimizi özenle hazırlamamız gerekiyor, müşterilierimizin beyinlerinde hatırlanacak türden görseller hazırlamamız gerekiyor. Burada renk kullanımı oldukça önemlidir. Zıt renkler daha çok akılda kalıcıdır, örneğin siyahın üzerinde beyaz gibi. Burada düşünmemiz gerekenen önemli nokta; bu renk kombinasyonu bizim rakibimiz tarafından kullanılıyor mu ?

Eğer kullanılıyorsa müşterilerimiz aklına direk rakip firma gelecektir, rakibimizin ekmeğine yağ sürmüş oluruz.

Özgün olmak, yaratıcılığımızı kullanmak bu aşamda oldukça önemlidir.

Pasif Geliri Nasıl Yapacağız ?

Şuana kadar anlattıklarımız pasif gelir kategorisinde sayılamaz. Pasif gelir olması için, 1 defaya mahsus çalışmanızı yaprsınız, sonrasında siz kahvenizi yudumlarken para kazanmaya başlarsınız. Bu pasif gelir olur, peki biz nasıl pasif gelir modelinde çalışmamızı yürüteceğiz ?

Satacağımız ürüne karar verdik, müşteri potansiyelimizi oluşturduk artık ürün satışına başladık. Bu kısma kadar geldiysek, tekstil sektörü için bakarsak, bir müdür ve yardımcı elemanlar tutarak artık pasif gelirimizin tadına varabiliriz.

Herşey kurduğumuz sistem üzerinden yürümeye başlar, ve bizde kendi kurmuş olduğumuz pasif gelirin tadını doyasıya yaşarız.

Günün Sonunda

Bir e-ticaret sisteminin kurulması için yapılması gerekenleri anlatmış olduk. Artık sizde kendi girişimlerinizi başlatabilir, pasif gelirinizi oluşturabilirsiniz. Tabi herşey anlattığımız kadar kolay olmayacaktır, yeri geldiğinde takıldığımız ve düşütüğümüz yerler olacaktır. Motivasyonumuzun düştüğü yerde, Byteknolog İnstagram sayfasına bakarak, motivasyonumuzu tekrar yükseltebiliriz.

Hayallerini gerçekleştirmen için daha fazla beklemene gerek yoktur. Artık harekete geçme zamanı.

Makale içerisnde nöropazarlamaya değindik, ancak ne oluğunu tam olarak belirtmedik. Bu konu hakkında detaylı bir içerik üreteceğiz. Hali hazırda bulunan youtube kanalımıza abone olarak, oradan gerçekleştireceğimiz yayınlarımızı takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir