İstanbul'dan atan kalp ile dünyanın dört bir yanında
Blog paylaşımlarımız için buraya tıklayın
admin@byteknolog.net

İnternet Protokolleri – 1

Reklam ve Danışmanlık

İnternet Protokolleri – 1

İnternet protokolleri

İlk başlarda evlerinize sonrasında cebimize kadar giren internetin, kullandığı protokolleri biliyor musunuz ? Makalemizde beraber öğrenelim.

İNTERNET PROTOKOLLERİ

Öncelikle İnternet Protokolleri denilince akla gelen FTP(File Transfer Protocol) Nedir? açıklamasını yaparak makaleme başlayacağım.

FTP NEDİR ?

FTP, bir bilgisiyardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilmiş olan bir internet protokolüdür. Ayrıca ilk geliştirilmiş olan internet protokollerinden biridir.

FTP ile bir başka bilgisayara aktarım yaparken etkileşimli aynı anda (on-line) bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar ile dosya alma ya da gönderme işlemi yapılır.

Ayrıca FTP, sık kullanılan(Http, Smtp, Dns) arasında en sorunlu protokoldür bunun sebebi ise diğer protokoller tek bir TCP/UDP portu üzerinde çalışırken FTP birden fazla dinamik portlarla çalışır. Bu portlardan biri Command Port diğeri ise DATA port olarak adlandırılır.

BYTEKNOLOG

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Ddos

BİLİYOR MUSUNUZ?

Sahip olduğunuz web sitelerine saldırılar yapılabiliyor, kendinizi nasıl koruyacağınız biliyor musunuz ?

internet protokolleri

FTP ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

FTP iki çeşittir bunlardan biri “Aktif FTP” diğeri ise “Pasif FTP” olarak adlandırılır. Her ikisi de kullanımı açısından farklıdır. Hangi FTP çeşidinin kullanılacağına ise istemci karar verir.

Aktif FTP Nedir ?

Aktif FTP’de istemci adından da anlaşılacağı üzere aktif rol alır. Aslında orjinal ftp, Aktif FTP’dir fakat günümüz altyapısında çeşitli sorunlara yol açtığı için Pasif FTP daha fazla tercih ediliyor. Bu nedenle Aktif FTP’de çıkan sorunlar, Pasif FTP’nin geliştirilmesini sağlamıştır.

internet protokolleri
 • İstemci FTP Sunucusuna Command Port(21)'den bağlanır.
 • FTP sunucu gerekli karşılama mesajı ve kullanıcı adı sorgulamasını gönderir ve gerekli erişim bilgilerini girer.
 • Sunucu erişimi bilgilerini kontrol ederek istemciye yanıt döner. Eğer erişim bilgileri doğru ise istemciye FTP komut satırı açılır.
 • Burada istemci veri transferi yapmak istediğinde(ls komutunun çalıştırılması da veri transferi gerçekleştirir)3. adıma geçilir.
 • İstemci kendi tarafında 1024’den büyük bir port açar ve bunu PORT komutu ile FTP sunucuya bildirir.
 • FTP sunucusu , istemcinin bildirdiği port numarasından bağlantı kurar ve gerekli aktarım işlemleri başlar.
 • İstemci Onay mesajı gönderir.

Pasif FTP Nedir ?

Pasif FTP, günümüz internet dünyasında kullanılan güvenlik duvarı nat cihazları gibi trafikte değişiklik yapan sistemlerden kaynaklanan FTP problemlerini sunucu tarafında halledebilmek için çıkarılmış FTP çeşididir. Pasif FTP’de istemci pasif roldedir, sunucu aktif roldedir.

 • İstemci FTP sunucusuna Command portundan(21) bağlanır.
 • FTP sunucu gerekli karşılama mesajı ve kullanıcı adı sorgulamasını gönderir ve gerekli erişim bilgilerini girer.​
 • Sunucu erişimi bilgilerini kontrol ederek istemciye yanıt döner. Eğer erişim bilgileri doğru ise; FTP istemcisi , sunucudan gelen bu porta bağlanarak veri alışverişini başlatır.
 • İstemci onay mesajı yollar.
 • FTP istemcisi PASV komutu aracılığı ile sunucudan ek port açmasını bekler. Sunucu yapılandırma dosyasında belirtilen port aralığından bir port açarak bunu istemciye belirtir.

FTP Komutları Nelerdir ? - İnternet Protokolleri

 • cd: Dizin değiştirmek için kullanılan komut.(cd dizin adı) Örnek: cd ugur (ugur klasörünün içine girdik)
 • pwd: Bulunan dizinin ismini verir.
 • dir: Bulunduğumuz dizindeki bulunan dosyaları gösterir.
 • get: Dosya almak için kullanılan komut.(get dosya adı alındıktan sonraki adı). Alındıktan sonraki adı bölümünü kullanmayabilirsiniz.
 • send: Bilgisayarımızda bulunan bir dosyayı FTP aracılığı ile bağlandığımız sunucuya göndermek için kullanılan komuttur. Örnek: send c:/belge.jpg (bilgisayarımızın c klasöründe bulunan belge.jpg adındaki dosyayı karşı bilgisayara aktarmış olduk.)
 • mget: Birden fazla dosya almak istediğimizde kullanacağımız komut.
 • delete: FTP yaptığımız yerde bulunan bir dosyayı silmek istediğimizde kullanılan komut. Yetkiniz var ise bu komutu kullanabilirsiniz. (delete silinecek dosya adı) şeklinde kullanılır.
 • rmdir: FTP yaptığınız yerdeki boş bir dizini silmek için kullanacağınız komut.(rmdir silinecek dosya adı)
 • bye: Ftp bağlantısını sonlandırmaya yarayan komut.

FTP Programları nelerdir ?

FTP yapmak için kullanılan birçok program vardır. Benim kullandığım FTP programı FileZilla’dır. Bu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadım ki bu yüzden belki de dünya genelinde kullanılan FTP programlarından en iyisidir. Diğer program ise CyberDuck’tur. Kullanmışlığım var ama ilgimi çekmediği için ve bir çok sorunla karşılaştığım için önermem ama yine de denemek isterseniz ücretli olarak indirebilirsiniz. Diğer program ise FireFTP’dir. Bu FTP programını bu zamana kadar hiç kullanmadığım için herhangi bir bilgi beyanatında bulunmak istemiyorum. Ama şöyle bir bilgiyi aktarmak isterim; FTP programları gibi uygulama olarak değil de Mozilla Firefox tarayıcısı üzerinde eklenti olarak çalışmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir