İstanbul'dan atan kalp ile dünyanın dört bir yanında
Blog paylaşımlarımız için buraya tıklayın
admin@byteknolog.net

DDoS ve DoS Farkı

Reklam ve Danışmanlık

DDoS ve DoS Farkı

Ddos

Günümüzde yaygınlaşan siber saldırı yöntemlerinden, Dos ve DDOS farkı nedir ?
Öncelikle makaleye başlamadan önce günümüz çağında Hack Nedir? ve Hacker Nedir, Kimlerdir? ile doğru bilinen yanlışları bir nebze de olsa düzeltmeye çalışacağım.

Hack Nedir? Hacker Kimdir?

Hack, günümüz çağında özellikle bilgisayar ortamına yeni atılmış bireyler ve bilgisayardan iyi anlıyormuş gibi görünen bireyleri hacker olarak adlandıran kitleden bahsediceğim.

İlk olarak bilgisayar ortamına yeni atılmış, çok büyük heveslerle bu işe girişmiş olan bireyler bu işi çok büyük olarak görüp birşeyleri değiştirip birkimselere gösterdiklerinde gelen etkileyici sözler ile motivasyonu artan kişilerin baktığı gözle Hack şu şekildedir; Bir sistem veya gizlenilmiş şeyleri altüst etmek(Database verilerine erişme, sunucu bypass etme) gibi işlemlerdir. Aslında birçok insanımız bunlara yazılımcı gözüyle bakıyor. Yani bir Yazılımcı’ya “hacker bu” denilirse şaşmayın ki yaşıyoruz bunları :). Bu gibi olayları yaşamamak için Her yazılımcının farklı alanları olduğunu bilmemiz gerek.

Ddos

Sorunumuz günümüz itibariyle Yazılım ve Hack’i karıştırmaktır. Hack yaptığın şeyin arkasında bir yazılım mevcuttur. Diyelim ki; bir website hackliyorsun ve o websiteyi oluşturan yazılımcılar vardır. Front-end ve Back-end olmak üzere ikiye ayrılan veya bazı sitelerde sadece Front-end veya Back-end ile yapılmış yazılımlar vardır. İşte sen bunları hackliyorsun. Sen yazılımı hackliyorsun. Bu yüzden bu ayrımı yapmak çok zor olmamalı.

Bu bilgileri bilmeyen kimselerin Hacker’lar adı üstünde Hack’i yapan kişileri yazılımcı ile karıştırmalarına biraz da çok şaşırmış gibi davranmak gerekmez. Ki bunun üstünde çok durmaya gerek yok zamanla bu zihniyetin yok olacağına inanıyorum.

SEO Nedir ?

DDoS nedir? Etkisi Nelerdir?

DDoS birden fazla kimselerle yapılacak olan bir saldırı türüdür. Bunda genellikle hedef alınan CPU’dur yani trafik. Siteye aşırı yüklemeler yaparak erişimi kesmeye ve bu işlemi birden fazla kişiler ile yapılmasına DDoS denir. İnsanların karıştırdığı tek yer ise DDoS’un birden fazla kişiyle yapılmış olması, DoS’un tek kişiyle yapılmış olmasıdır.

DDoS’un etkilerinden biri fazla kişiler ile yapıldığı için daha çok iyi ve etkilidir. İnternet aracılığı ile verilen programlara pek güvenmediğimden size program iletemeyeceğim ancak Google’ye DDoS programları yazdığınızda çıkan programları indirmemenizi tavsiye ederim eğer çok indirmek istiyorum derseniz de virüstotalini yapın, güvenlik duvarlarınızı ve antivirüs programlarınızı aktif hale getirin derim. Bu saldırıların etkisini arttırmak ise çok kişi olmanız 🙂

Ddos

DoS Nedir?

DoS aksine birden fazla değilde tek kişi ile yapılan saldırı türüdür. DDoS mantığı ile aynı mantığa sahiptir. Ama bu sefer bir İP ile siteyi ne kadar erişime kapatabileceğiniz konusunda tedirginim. Çünkü her sistemin bir kaldıracağı trafik hacmi vardır. Ayrıca bu saldırı yöntemlerinden biri olarak flood saldırı türü gösteriliyor(HTTP Flood, UDP Flood, ICMP Flood, SYN Flood).

Korunma Yöntemleri

  • Güvenlik duvarı ve antivirüs yazılımı veya donanımı kullanılmalıdır.
  • Sistem güncellemeleri zamanında yapılmalıdır.
  • Ağ trafiği izlenilmelidir, olağandışı durumlar için ağ cihazları yapılandırılmalıdır. Yönlendiriciler için rate limiting özelliği, sahte ve bozuk paketlerin engellenmesi, SYN, ICMP ve UDP paketlerinin eşik değerlerinin belirlenmesi gibi yöntemler uygulanabilmektedir.
  • Bant genişliği kurumun ihtiyacı olandan fazla olmalıdır.
  • Büyük ölçekli kurumlar için İçerik Dağıtım Ağı (CDN) verilerin dünyada birden çok sunucuda saklanması- kullanımı uygulanabilir.
  • Günlük, Haftalık ya da Aylık yedekler alınması gerek.

Bunlar dışında sunucunuzu her daim kontrol altına alarak floodları engelleyebilir ve bunları yönetebilirsiniz. Websitenizi farklı domaine yönlendirme gibi işlemler yapabilirsiniz saldırı aldıgınız an itibari ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir