İstanbul'dan atan kalp ile dünyanın dört bir yanında
Blog paylaşımlarımız için buraya tıklayın
admin@byteknolog.net

Black Mirror Gerçek Oluyor – 1

Reklam ve Danışmanlık

Black Mirror Gerçek Oluyor – 1

black mirror yapay zeka

Teknolojinin gelişmesi, hızla büyümekte olan yazılım sektörüyle beraber gidişatımız Black Mirror dizisinde işlenen konuya benziyor.

Diziyi bilmeyenler için Spoiler vermeden açıklayayım; günüm teknolojisinin 50 veya 100 yıl sonraki halleriyle işleyen, teknolojinin karanlık yüzünü göster bir dizidir.
İzledikten sonra gelen ürperti ile teknolojinin hayatımızda nasıl bir yer kapladığını fark edebiliyorsunuz. Buz dağının görünmeyen taraflarını keşfetmeye hazır mısınız ?

Black Mirror Gerçek Oluyor!

Her geçen gün büyümeye devam eden yazılım dünyasında, insanların konforu hep ön planda olmuştur.

Siz evinizden çıkmadan, istetiğiniz yemeğiniz ayağınıza geliyor, istediğiniz zaman taxi çağırabiliyorsunuz.

Bu gibi yazılımların ve şirketlerin artması, insanların konforunu arttırıyor ancak bir yandan da kendisine bağlı kılıyor.

Black Mirror dizisinin bir bölümünde işlenen konu, artık gerçek oluyor. Yavaş yavaş dünyamızda yerini almaya başlıyor.
Görselde ki karakterin adı “Woldo”, bu karakter bir siyasi parti’nin görünen yüzü olan animasyondur.

Ülkenin seçimlerinde yer alan ve parti sözcüsü olarak konuşmalar yapan, ülkenin her yanında etkin rol oynayan bir animasyon.

Black Mirror tarafından işlenen bu konuda artık gerçekleşiyor, günümüz teknolojisi ile geliştirilmekte olan yapay zeka ve emoji teknolojisi ile hayatımıza girmeye başlıyor.

Yapay Zeka Öğreniyor!

Sizinle beraber uyuyan, kalkan, yürüyen ve zaman geçiren bir yapay zeka var. Her anınızda yanınızda olan ve sizi büyük bir sakinlikle dinleyen bir zeka.
Milyonlarca insan akıllı telefon, yani içerisinde yapay zeka barındıran telefonlar taşımakta.
Telefonlarınızın içerisinde yer alan asistanlar sizin konforunuz için bütün işlemleri yapabiliyor.
Siz “Hey Siri Ambulansı Ara” dediğinizde, sizin yerinize ambulans aranıyor ve işiniz hızlıca halledilebiliyor.
Evet bu kısıma kadar herhangi bir sorun teşkil eden durumla karşılaşmadık ancak bundan sonrası içinde aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. 
yapya zeka sonumuz olacak

Emojiler Konuşuyor!

Black Mirror dizisinde yer alan animasyon karakteri Waldo, arkasında yer alan bir oyuncunun hareketlerin animasyona dönüşürülmüş halidir.

Gelişen teknoloji ile beraberinde gelen emojiler de artık sizin jest ve mimiklerinizi taklit edebiliyor.

Arkadaşınıza bir mesaj göndermek istediğinizde, emojilerinizden oluşan bir kısa gif hazırlayıp gönderbilirsiniz.

Sizin hareketlerinizi taklid eden, konuşmalarınızı kayıt altına alan ve bu çalışmayı aynen karşıdaki kişiye gönderebilen bir sistem…
Yapay zekanın desteği ile beraber yaptığınız ufak ama etkili bir video niteliğinde ki emoji çalışmasını, öğrenebilen bir sistem, adım adım sizi takip eden ve sizi taklid eden…

İOS işletim sistemini ele alarak, Memoji adı verilen projede istediğiniz kriterlerde bir emoji oluşturabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz emoji sizin jest ve mimiklerinizi takip ederek bunları kayıt altına alıyor.

Kayıt ettiğiniz dosyanızı karşınızda ki kişiye göndererek, sanki siz orada konuşuyormuş gibi bir atmosfer yaratabiliyorsunuz.
Yapay zeka memoji

BUZ DAĞI'NIN KARANLIK YÜZÜ

Teknolojinin bu denli insanların dünyasına girmesi ve yerimizi yavaş yavaş almaya başlayan yazılımların artmasını nasıl yorumlarsınız ?
 
Gerçekten bizlerin konforu için üretilmekte olan bu sistemler masum mu ? İşin arka tarafında,  Buz dağının görünmeyen kısmına bir bakalım.
 
Gelişen teknoloji ile hayatımıza girmeye başlayan emoji veya memojiler hakkında az çok biligimiz oluşmaya başladı.
 
Yazılım dünyasında dur durak bilmeden geliştirilmeye devam etmekte olan yapay zeka ve dengi olan makine öğrenmesi, bizler için bir tehdit oluşturmaya başlayabilir.
 
Bizden elde edilen verilerin işlenmesi, adım adım takip edilmemiz gibi onlarca konuda yapılan çalışmaların gün yüzüne bu şekilde masumane şekilde çıkması, sadece bir göz boyamadır.
 
Elde edilen verilerin birleşiminde oluşan Big Data elde ediliyor. Elde edilen veriler de yapılacak veri madenciliği ile kullanıcı/tüketici hakları ihlal edilmektetir.
 
Sizce yapılan geliştirmeler, konforu arttırmak için tüketici haklarının ihlal edilmesi, veri madenciliği ile analizlerin yapılması’nı nasıl yorumluyorsunuz ?

Apple tarafından üretilen ve geliştirilmeye devam eden SİRİ asistanı, telefonunuz uyku modunda dahi olsa, sizi dinliyor.

Tüm parçalar bir araya getirilerek büyük veri yani Big Data oluşturuluyor, Byteknolog olarak sizler için ücretsiz eğitim serisi şeklinde hazırlıyoruz.

Youtube da BYTEKNOLOG

Ücretsiz SEO

Siz takipçilerimize özel, ücretsiz seo çalışması yapıyoruz.

$0/2 günde teslimat
  • Hızlı Teslimat
  • Kaliteli Sunum
  • Etkili Çalışma
Hacker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir